مردان بی‌توجه به سلامت خود

سلامت گرا:مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده‎ی مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی گفت: مردان توجه بیشتری به سلامتی‌شان داشته باشند.

به گزارش سلامت گرا به نقل از ایسنا،دکتر «ناصر رهبری» ، با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به این‌که مردان محور اصلی اقتصاد خانواده به شمار می‎آیند و با مشغله‌های کاری زیادی مواجه هستند، کم‌تر از بانوان مراقب سلامت خود هستند، به طوری‌که بیشترین مراجعان به کلینیک‌ها و بیمارستان‎ها را زنان تشکیل می‎دهند.

وی افزود: سوانح و حوادث نخستین علت مرگ و میر مردان است که این نیز از رعایت نکردن ایمنی ناشی می‎شود. سرطان پروستات، پوست و بیماری‎های قلبی و عروقی نیز از دیگر علل شایع مرگ و میر در مردان هستند که به‌علت مواجهه‌های شغلی بیش از بانوان به این بیماری‎ها دچار می‎شوند.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده‎ی مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به هفته‎ی سلامت مردان خاطرنشان کرد: اول تا هفتم اسفند ماه به عنوان هفته‎ی ملی سلامت در کشور ما نامگذاری شده است و هر سال شعاری از سوی سازمان بهداشت جهانی برای این هفته اعلام می‎شود. شعار امسال هفته‎ی سلامت مردان «ورزش، کلید طلایی سلامت مردان» است که این نیز بر اهمیت ورزش و اثرات زیان‌آور کم‌تحرکی اشاره دارد.

رهبری با برشماری برخی اقدامات مرکز بهداشت استان در راستای ارتقاء سلامت مردان گفت: چاپ پوستر، پمفلت و ارائه‎ی مطالب آموزشی به مراجعان در مراکز بهداشت استان، برگزاری برنامه‎های ورزشی در پارک‎ها و مراکز عمومی با هماهنگی شورای ادارای استان با محوریت آقایان و ارائه‎ی خدمات مراقبت از سلامت رایگان برای مردان در همه مراکز از جمله اقدامات مرکز بهداشت استان در این راستا بشمار می‎آید.

وی از برگزاری دو برنامه‎ی ورزش همگانی در تبریز خبر داد و گفت: برگزاری کوهپیمایی در ششم اسفندماه به مقصد کوه «عون بن علی» تبریز و برگزاری همایش پیاده‌روی در «ایل گلی» در دوازدهم اسفند ماه سال جاری از دیگر اقدامات مرکز بهداشت استان است.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده‎ی مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی با اشاره به نقش رسانه‎ها در ارتقاء سلامت مردان خاطرنشان کرد: پخش اهمیت موضوع از رسانه‎های دیداری و شنیداری و انجام حرکات نمادین مانند برگزاری همایش‌های پیاده‌روی و ورزش‌های همگانی، گام‌های موثری در ارتقاء سلامت مردان محسوب می‎شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید